main-pic08
main pic08 mobile

שם כולל לטיפול בתנועה, באמנות, במוזיקה, בפסיכודרמה ובדרמה תרפיה. זהו ענף של הפסיכותרפיה המציע שפות אחרות, לא מילוליות וסמבוליות, לשם ביטוי עצמי, רגשי ותחושתי.

הטיפול בהבעה ויצירה מתאים במקום בו נגמרות המילים או שאלו אינן מצליחות לדייק רגשות ותחושות, ומתאים לאלו המתקשים בביטוי מילולי וגם לאלו שיכולתם המילולית רהוטה אך מקשה על החיבור לרבדים עמוקים יותר של עצמם. התרפיה משתמשת באמנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים, ומספקת סביבה מוגנת בה יכול חומר מודחק ולא מודע לעלות על פני השטח. שפת האמנות מאפשרת לגשר בין העולם הפנימי והחיצוני ולקיים אינטגרציה רבה יותר בין השניים. בטיפול באומנויות מושם דגש על כוחות האדם ועל עשייה. בדרך זו מתאפשרת השתחררות ספונטאנית המציעה דרך ליצור קשר עם העצמי היצירתי, להתחבר לכוחותיו ולממש את פוטנציאל הצמיחה שבו. הטיפול באמנויות מתאים לכל אדם המגלה נכונות להתנסות בחומרי אומנות ללא קשר לכשרון אומנותי או ניסיון קודם.

זהו תחום שאני משתמשת בו בעיקר בעבודתי עם ילדים. אני משלבת טיפול במשחק ובאמנויות השונות. אני מכוונת את העבודה והשימוש באלמנטים השונים על-פי רצון הילד. מחקרים מצאו שטיפול במשחק, בהבעה ויצירה, אפקטיבי מאוד בעבודה עם ילדים בגילאים השונים, ובנוסף, מסייע לטפל גם בבעיות של אגרסיביות, הפרעות קשב וריכוז, פוביות, חרדות, אבל, טראומות ועוד.

טיפול במשחק:

לילדים קל וטבעי לתקשר באמצעות משחק. המשחק מכיל תהליך נפשי מורכב המכיל רבדים שונים כמו: דמיון, הסמלה, חשיבה, זיכרון, תקווה, התנסות, תכנון ועוד. המשחק מזרז דיאלוג עם הילד, ופותח פתח לעבד רגשות קשים כמו כעס, פחד, אשמה וקנאה, מבלי החשש לביקורת או כישלון. האווירה בחדר הטיפול מאפשרת מרחב בטוח וחופשי, בו הילד יכול להתנהל בחופשיות.

טיפול במוזיקה:

כאן נעשה שימוש בכלי מוזיקה שונים, המאפשרים ביטוי ספונטאני של רגשות ללא הצורך בתיווך מילולי. המוזיקה אינה המטרה בטיפול אלא האמצעי להציף ולטפל בבעיות רגשיות. אינני מלמדת מוזיקה או שירה או נגינה. המוזיקה היא רק אמצעי להשגת המטרות הטיפוליות השונות. בחדר הטיפולים יש מגוון כלי מוזיקה שונים והשימוש בהם נעשה על-פי בחירת הילד.

טיפול בתנועה:

בטיפול בתנועה נשתמש בגוף לאור ההנחה הבסיסית שהגוף והנפש, אחד הם. כלומר, מערכת אחת בעלת יחסי גומלין הדוקים. הגוף שלנו מכיל את הזיכרונות החושיים, העמוקים, המודחקים ביותר, עוד משחר ילדותנו. העבודה היא על הצפה ועיבוד הרגשות באמצעות הגוף. גם במקרה הזה, אינני מלמדת מחול ואין צורך בכושר תנועתי.

טיפול באמנות:

באמנות יש שימוש בידיים או בכלי עזר, בצבעים וחומרים שונים. הטיפול באמנות משלב תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, וטכניקות הנוגעות לתהליכי יצירה ולמאפיינים השונים של חומרי האמנות והשימוש בהם. בקליניקה אני מחזיקה חומרי אמנות רבים המגרים עשייה וציור. העבודה עם חומרים מסבה את תשומת הלב של המטופל ממצוקותיו לאמנות ובכך מתרחק מהבעיה, מהקושי, ומגלה בתוך התהליך את רגשותיו, נקודות החוזק והחולשה שלו, ומתאפשרת מציאה קונקרטית של פתרונות וכוחות להתמודדות ולשינוי. גם במקרה הזה, אינני מלמדת ציור או פיסול. העבודה היא לאו דווקא על התוצר המוגמר. התהליך מקבל חשיבות לא פחותה ולעיתים עדיפה.

מעוניינים ליצור קשר לתיאום פגישה?
מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם
שם:
אנא מלא את שמך
טלפון:
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל:
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית
אבחון ביומטרי
שיטה מדעית, מהירה, יעילה ומדוייקת למציאת תשובות לטיפול ממוקד ומותאם אישית
© כל הזכויות שמורות לעמירה הולצמן שמוטרעוצב ונבנה על-ידי פרומו - אסטרטגיה שיווקית ופרסום